08 wrz Dlaczego nie warto budować strony w oparciu o „darmowy” serwis typu Wix?
Darmowe strony internetowe
Tak zwane darmowe strony internetowe nie istnieją. Przekonałem się o tym na własnej skórze, gdy zbudowałem swoją pierwszą stronę w czerwcu 2009 roku. Skorzystałem z serwisu Jimdo.
Od tamtego czasu już kilku moich klientów, którzy też skorzystali z serwisów typu Wix, Weebly, czy Jimdo do zbudowania strony www, przekonało się o tym i zwróciło się do mnie o pomoc.
Tego typu serwisy udostępniają Ci tzw. builder do stworzenia strony. Niestety nawet jeśli uda Ci się stworzyć stronę, która pięknie wygląda, nie sprawisz, że będzie widzoczna w Google. Właśnie tutaj zaczynają się schody z darmową stroną internetową.
Serwisy typu Wix umożliwiają łatwe zbudowanie dobrze wyglądającej strony internetowej. Zgodzę się z tym. Jednocześnie serwisy te nie dają możliwości stworzenia strony, która będzie wysoko w wynikach wyszukiwania Google.
Dlaczego nie warto tworzyć strony – zwłaszcza firmowej – w tego typu “darmowych” serwisach?
Wix czyni zbudowanie strony prostą czynnością. Dlaczego to miałoby kogoś zniechęcać?
Jeżeli podchodzisz do stworzenia strony jak do “prostej” czynności, to prawdopodobnie nie wiesz za co się zabierasz.
Nie jestem stolarzem i nie zaprojektuję dla nikogo zabudowy kuchennej. Jeśli nie jesteś projektantem stron internetowych, to dlaczego uważasz, że możesz stworzyć stronę, na której będzie opierała się twoja firma?
W jedną chwilę po przeczytaniu tekstu na stronie darmowego serwisu do budowania stron stałeś się profesjonalnym web designerem?
Nie obraź się, ale to tak nie działa.
Gdyby budowa strony www była prostą czynnością, nie byłoby tylu firm, specjalistów i całej wielkiej branży wokół web designu.
Dołóżmy do tego pozycjonowanie, strukturę treści, zarządzanie reputacją strony, optymalizację konwersji itd. Zbudowanie dobrej strony wymaga czasu i narzędzi, których nie zapewniają serwisy typu Wix.
Darmowe strony internetowe zbudowane z Wix umożliwiają szybki start. Wybierasz skórkę, dodajesz treści i publikujesz. Jednak zanim to zrobisz, powinieneś zatrzymać się i zastanowić się, czego potrzebuje twoja firma w ramach swojej obecności w internecie.
Musisz rozważyć strukturę treści na stronie, wielkość oraz ilość zdjęć, tytuły dla stron, nagłówki, wezwania do działania, które pojawiać się będą w wynikach wyszukiwań i wiele, wiele innych elementów.
Profesjonalna strona internetowa dla firmy nie może obejść się bez narzędzi analitycznych. Konieczne jest zainstalowanie choćby podstawowych narzędzi od Google, aby na bieżąco monitorować stronę. Są one także kopalnią wiedzy pod przyszłe działania marketingowe.
Jednak ładna strona nie taka prosta?
Darmowe serwisy sprawiają, że projektowanie strony jest łatwe, niczym projektowanie broszury reklamowej. To niestety nie jest takie proste. To, co Ty widzisz, znacznie odbiega od tego, jak twoją stronę widzi Google.
Dla robotów Google, w pierwszej kolejności liczą się o wiele bardziej podstawowe elementy. Choćby to, w jaki sposób zbudowana jest struktura nagłówków na twojej stronie, wewnętrzne linkowanie, rozkład słów kluczowych i co mówią one o treściach.
Google tak naprawdę nie interesuje to, jak wygląda przycisk na twojej stronie, czy twoje zdjęcie jest zachwycające. Robot Google czyta alternatywne opisy, aby taki rodzaj treści zrozumieć.
Wyszukiwarka Google – decydując na którym miejscu będzie Twoja strona bierze pod uwagę około 200 czynników!
Równie ważne jest, a po zmianach w algorytmie Google z maja i sierpnia 2021 roku, nawet bardzo ważne, doświadczenie użytkownika z pobytu na stronie.
To, że udało nam się stworzyć ładną stronę niestety nie oznacza, że nasza strona będzie widoczna. Tworzenie stron w darmowych serwisach często redukuje możliwości pozycjonowania strony. Darmowe strony internetowe są ładne tylko z zewnątrz.
Nie da się przenieść gdzie indziej
Jeżeli złożyłeś stronę na darmowym programie i Ci się poszczęściło i przyszedł czas na rozwój strony i dodanie opcji, których nie oferuje np. taki Wix, pojawiają się kłopoty.
Będzie Ci niezmiernie trudno przenieść swoją stronę w inne miejsce. Taka sytuacja nie ma miejsca, gdy Twoja strona jest na WordPressie. Jednak przeniesienie wyglądu i treści z darmowego serwisu może być niewykonalne.
Jeżeli budujesz stronę za darmo i liczysz, że rozwiniesz działalność, musisz liczyć się z ograniczeniami. Weź to pod uwagę przy projektowaniu. W przyszłości będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty.
Czy Wix i inne serwisy tak naprawdę jest darmowy?
Tego typu platformy są bardzo atrakcyjne, ponieważ ich podstawowa oferta jest darmowa. To bardzo skuteczna metoda sprzedażowa, która jest świetnym sposobem na przyciąganie potencjalnych klientów.
Mailchimp stosuje podobną technikę. W końcu Mailchimp nie daje dostępu do zautomatyzowanych kampanii mailowych w podstawowej ofercie, a to stanowi kwintesencję marketingu mailowego.
Gdy korzystasz z darmowych serwisów do budowania strony musisz pogodzić się z jeszcze jednym defektem. Na Twojej stronie będzie gdzieś obligatoryjne miejsce dla logo Wix, czy Jimdo. Kiedyś w darmowych planach nie można nawet było zainstalować Google Analytics… Może już to zmienili?
Jednak największy koszt korzystania z darmowych stron do tworzenia serwisów www to koszt ukryty.
To koszt wynikający z tego, że twoja strona została zbudowana przez kogoś, kto nie wie, jak powinna być zbudowana strona, która faktycznie działa. Masz stronę, której nikt nie znajduje lub nie funkcjonuje ona poprawnie. Brak funkcjonalności prawdopodobnie sprawia, że tracisz potencjalnych klientów.
Minusów korzystania z serwisów typu Wix jest więcej. Na przykład responsywność. Dziś posiadanie mobilnej wersji strony jest absolutną koniecznością. W wielu przypadkach to mobilne wersje strony mają więcej odwiedzin. Większość stron Google ocenia najpierw pod kątem mobilnym, a dopiero potem pod kątem tego jak wyglądają na komputerze.
Tymczasem strony zbudowane na Wix nie są w pełni responsywne.
Właśnie dlatego stworzenie strony internetowej warto zlecić fachowcom. Po prostu. Masz pytania odnośnie stron internetowych? Zapraszam do kontaktu!